Ukulele orchestra jako Brno

Ukulele orchestra jako Brno

Místo: Platan stage
Ukulele orchestra jako Brno…

11. 6. 2016
Zpět

Ukulele orchestra jako Brno, 11. 6. 2016 v 14.00

Datum : 11 . 6 . 2016

Místo : Platan stage

Typ : Hudební

Ukulele orchestra jako Brno je sdružení věkem i hudebními zkušenostmi pestré party hráčů a příznivců ukulele, původně havajského nástroje připomínajícího malou kytaru.

Skupina vznikla na konci roku 2010, tehdy ještě v méně početném složení. Po prvních vystoupeních se velmi rychle vytvořilo seskupení amatérských i profesionálních hudebníků, postupně si budující osobitý přístup a také repertoár složený z coververzí známých písní, které se snaží prezentovat s cílem pobavit sebe i posluchače. Cesta jednotlivých členů k ukulele byla různá, základním impulsem však byla inspirace knihou Toma Hodgkinsona, Líný rodič. Autor – sám propagátor ukulele – v ní vyzdvihuje přednosti tohoto skladného nástroje jedinečného zvuku a dokonce tvrdí, že by ukulele nemělo chybět v žádné domácnosti. Což potvrzuje i stále narůstající oblíbenost skladného nástroje mezi profesionály a hudebními nadšenci.

Od svého vzniku absolvovala UojB více než sto padesát koncertů, od letních festivalů a vystoupení na náměstích, přes klubové hraní, soukromé i firemní oslavy, až po komornější akce v rámci představení slavného brněnského divadla Husa na provázku.

 

Proč právě ukulele a jak vznikl Ukulele orchestra jako Brno?

 Je nás v kapele třináct, každý si svou cestu k ukulele našel jinak. U někoho to určitě byla inspirace zvukem nebo výzva, co všechno se dá na ukulele zahrát. Název vznikl spontánně. A kromě vazby na město, kde žijeme, a mnozí z nás se narodili, jsme se postupně rozrostli tak, že jsme teď skutečně orchestr „jako Brno“. Před nějakou dobou naše vystoupení v rámci divadelního představení uvedli takto: „Říká se, že když někdo hraje na velký nástroj, že si tím něco kompenzuje. Pokud to platí i naopak, je tohle hodně drsná partička!“

 

Jak si vybíráte repertoár? Existuje v tak početné kapele demokracie?

Máme to rozmanité, každého z nás oslovuje jiná muzika, návrhy přichází nejrůznější. Hlavní slovo ve výběru je ale na zpěvácích, v tomto mají výsadní postavení. Máme to štěstí, že výborných zpěváků máme v kapele hned několik. Něco jako demokracie u nás funguje, ale trávíme spolu kromě koncertů a zkoušek nemalou část volného času a vždycky se nějak domluvíme.

 

Připadá vám dnešní svět šílený?

Když chytnete do ruky ukulele, tak vůbec!

 

UOjB_chicago-station-train-platforms-1913