Mária a Mária

Mária a Mária

Místo: DROM
 Hosté: Gejsa Horváth…

11. 6. 2016
Zpět

Mária a Mária, 11. 6. 2016 v 17.30

Datum : 11 . 6 . 2016

Místo : DROM

Typ : Film

 

Hosté: Gejsa Horváth (zazpívá ústřední píseň filmu), režisér Jan Plachý a dobrovolníci, s nimiž proběhne diskuze po projekci filmu

 

Snímek o ojedinělé humanitární pomoci.

Tým lidí z České republiky se vydává pomoci matce a dceři, které žijí na Ukrajině v neutěšených podmínkách bez střechy nad hlavou a finančních prostředků v naprosté sociální izolaci.

Režie: Jan Plachý

 

Mária & Mária – Česká televize – dokument 56min.

Dokument s prvky doku-reality zachycuje pomoc skupiny dobrovolníků romské ženě Márii a její dceři. Mária žije v ukrajinské osadě Svaljava v neutěšených podmínkách bez střechy nad hlavou a finančních prostředků v naprosté sociální izolaci. V dokumentu Jana Plachého nechybí ani pohled a názory sociologa, úřadů a řecko-katolického kněze.

Na Zakarpatské Ukrajině žije na 50 tisíc Romů ve více než stovce obcí. Většina z nich nemá práci a žije v chudobě. Radim Kupec jezdí do těchto oblastí už řadu let a snaží se těmto lidem pomoci. Na jedné ze svých cest objevil Márii a Márii. Matku s dcerou, které žijí v osadě Svaljava bez střechy nad hlavou v naprosto otřesných podmínkách. Pomocí sociální sítě vyhlásil Radim sbírku na pomoc této ženě, a současně se vydala skupina dobrovolníků na Ukrajinu Márii a Márii postavit dům a pomoci jim začlenit se do společnosti. Dokument zachycuje jejich úsilí a změny, které se s Márií a Márií udávají. Po roce tým bilancuje a dochází k závěru, že jejich snaha nebyla zbytečná. Dobrá věc se podařila. Nezištnou pomoc českých dobrovolníků neznámé ženě v jiné zemi oceňuje i sociolog Jiří Siostrzonek a Mukačevský biskup Milan Šášik.

Scénář Jan Plachý, režie Jan Plachý, dramaturgie Petra Špičková, kamera Richard Fuksa.